strefaergonomii.pl

Blog o zdrowiu, sporcie, karierze oraz elektronice.

Kariera

Jakie studia wybrać – porady nie tylko dla maturzystów

Jakie studia wybrać – porady nie tylko dla maturzystów

Bez względu na to, czy wyniki matur zaskoczyły pozytywnie, czy też okazało się nieco gorsze niż początkowo zakładano, wielu młodych ludzi wcale nie może odetchnąć z ulgą. Po egzaminie dojrzałości czeka na nich przecież decyzja, której podjęcie będzie mieć pewien wpływ na ich dorosłe życie. Ta decyzja dotyczy tego, co warto studiować.

Poznaj możliwości uczelni

Wielu maturzystów przyznaje niechętnie, że nadal nie ma pojęcia, jakie studia wybrać. Okazuje się jednak, że osób, które starannie przeanalizowały propozycje polskich i zagranicznych uczelni nie ma wcale aż tak wiele, jak skłonni bylibyśmy przypuszczać. Zdecydowana większość kandydatów na studentów podchodzących z nieufnością do nowego etapu w życiu, nie wie nie tylko, jakie są ich oczekiwania, ale i tego, co mogą im zaproponować uczelnie wyższe. Tymczasem okazuje się, że tych propozycji jest naprawdę wiele i wcale nie ograniczają się do wyboru pomiędzy prawem, informatyką oraz politologią.
Analiza ofert uczelni nie musi być wcale trudna. Nie trzeba nawet wchodzić na strony kolejnych z nich, aby przekonać się o tym, co mają nam do zaoferowania. Pomocne okazują się różnego rodzaju poradniki dla maturzystów. Większość z nich jest dostępna online. Znajduje się w nich nie tylko oferta każdej uczelni, ale również linki do stron, na których można uzyskać więcej informacji na temat procesu rekrutacyjnego, przebiegu studiów oraz perspektyw zawodowych.

Poznaj potrzeby rynku

Perspektywy zawodowe to zagadnienie, nad którym warto się pochylić. Jest ważne i nie wolno go ignorować, nie oznacza to jednak, że każdy przyszły student podchodzi do niego we właściwy sposób. Zdobycie informacji na temat tego, na jakie zawody istnieje zapotrzebowanie na rynku pracy, nie jest wcale trudne. W Internecie nie brakuje artykułów na ten temat, jeśli jednak nie mamy zaufania do internetowych ekspertów, zawsze możemy zapoznać się z opracowaniami urzędów pracy, które skupiają się na problemie mniej lub bardziej opłacalnych zawodów na szczeblu lokalnym.
Wyniki różnego rodzaju rankingów zapotrzebowania na zawody, nie są zresztą zaskakujące. Osoby zastanawiające się nad tym, jakie studia wybrać, nie powinny być zaskoczone, że w cenie jest programowanie, kierunki studiów związane z szeroko rozumianą automatyką przemysłową i księgowość. Trudno też się dziwić, że ze znalezieniem pracy nie mają problemu osoby uczące się na kierunkach związanych z szeroko rozumianą obsługą klienta. Co jednak zrobić z tą wiedzą?

Złoty środek jako klucz do sukcesu

Teoretycznie, wnioski są proste. Jeśli najlepiej zarabiają programiści, warto dołączyć do ich grona. W praktyce nie jest to jednak aż tak oczywiste. Nawet, jeśli uda się nam ukończyć studia wyższe, będziemy jednak mieć świadomość tego, że nie lubimy przedmiotów ścisłych, nie zarobimy dużo. Co więcej, praca będzie dla nas czymś przeraźliwie męczącym. Warto czytać o zawodach przyszłości i mieć je na uwadze szukając studiów dla siebie. Dobrze jest jednak pamiętać również o tym, że tylko praca, w której realizuje się swoje pasje, zagwarantuje nam wysokie zarobki i zadowolenie.

Udostępnij