strefaergonomii.pl

Blog o zdrowiu, sporcie, karierze oraz elektronice.

Lifestyle

Jak zrobić świece zapachowe – praktyczny poradnik

Jak zrobić świece zapachowe – praktyczny poradnik

Świece zapachowe to rewelacyjny sposób na to, aby stworzyć w pomieszczeniu fajny i przytulny klimat. Kojąco będzie działać nie tylko ich zapach, lecz również sam płomień. Niestety dobrej jakości świece, które będą miały przyjemny zapach i będą mogły długo się palić, to bardzo duży wydatek. Na szczęście nie trzeba ich kupować, lecz można zrobić samodzielnie. Jak zrobić świece zapachowe i co będzie do tego potrzebne?

Niezbędne elementy

Jak się okazuje, zrobienie świecy zapachowej nie jest przesadnie trudnym zadaniem. Właściwie każdy może ją wykonać samodzielnie w domu przy użyciu jedynie domowych części i przyrządów. Co więc będzie do tego potrzebne?
Jeśli chodzi o potrzebne składniki, to niezbędny będzie oczywiście wosk, czyli główna substancja, z której produkuje się świece. Przydatny będzie także barwnik, kawałek sznurka lub gotowy knot, a także oczywiście wybrany wcześniej zapach.
Do samodzielnego przygotowania świecy potrzebny będzie garnek o grubym dnie, foremka, którą może być np. szklanka, a dodatkowo miska, precyzyjny nożyk, szpatułka do wyrównywania krawędzi i suszarka do włosów.

Jak zrobić świeczkę?

Jeśli mamy już przygotowane wszystkie powyższe elementy, można następnie przejść do wykonywania zapachowej świeczki. Od czego powinno się więc zacząć i jak powinny wyglądać kolejne kroki?
Podstawową czynnością, od której należy zacząć, jest roztopienie posiadanego wosku. W tym celu należy do połowy garnka nalać wody, a następnie umieścić w nim przygotowaną wcześniej odpowiednią miskę. Do miski trzeba włożyć oczywiście wosk. Celem jest takie podgrzewanie wody, aby para woda nagrzewała miskę i jednocześnie wosk, aż do jego rozpuszczenia.
Podczas rozpuszczania warto dodawać również barwnik i olejek zapachowy, dzięki czemu równomiernie się one rozprowadzą w całej strukturze wosku. Jakie zapachy można dodać? Jak się okazuje, istnieje w tym wypadku spora dowolność, ponieważ może to być klasyczny zapach wanilii, lecz również cynamonu. Możliwości jest naprawdę wiele.
W czasie, gdy wosk będzie się topił, można przygotować foremkę. Ważne jest, aby był to przedmiot, który można łatwo zniszczyć, czyli np. plastikowe opakowanie po butelce, lecz może to być także szklanka. Warto na dnie położyć kilka dekoracyjnych elementów, czyli np. kawałek cytryny lub pomarańczy. Bardzo ważne jest, aby na środku foremki umieścić również knot. Co niezwykle istotne, należy go cały czas przytrzymywać podczas wlewania wosku do formy. Podczas tej czynności warto posługiwać się szpatułką, aby równomiernie rozprowadzać stygnący już powoli wosk.
Gdy cała foremka zostanie wypełniona woskiem, nie pozostaje nic innego, jak tylko odstawić ją do ostudzenia. Warto pamiętać, że wosk musi być całkowicie zimny, aby można było go wyjąć z formy. W przeciwnym wypadku świeca się uszkodzi. Jak długo zatem należy czekać? Przyjmuje się, że najlepiej nawet około 12 godzin. Można przy pomocy suszarki do włosów nieco ten proces przyspieszyć.
Na sam koniec pozostaje już tylko wyjęcie świecy z formy, czyli np. rozcięcie butelki. Po tej czynności można cieszyć się rewelacyjną, domowej roboty zapachową świecą.

Udostępnij