Tutaj jesteś

Jak skutecznie wyczyścić laptopa?

31 sierpnia 2022 Elektronika czyszczenie laptopa

Korzystanie z laptopa przebiega przeważnie bezproblemowo przez bardzo długi czas. Często zastanawiamy się, jak to jest możliwe, aby sprzęt działał tak niezawodnie, choć używany jest przez nas kilka, a nawet kilkanaście godzin dziennie. Warto jednak pamiętać, że także laptopy potrzebują raz na jakiś czas kompleksowej obsługi, w celu polepszenia ich stanu oraz usunięcia śladów eksploatacji. Podstawowymi działaniami konserwacyjnymi w obrębie laptopa są czyszczenie matrycy, klawiatury, a także odświeżenia obudowy. Ważne jest jednak także czyszczenie go w środku. Zastanówmy się, jakie objawy wskazują na potrzebę jego gruntownego czyszczenia.

Czyszczenie laptopa – sygnały świadczące o potrzebie jego konserwacji

Kiedy zaobserwujemy częsty i samoistny restart, zawieszanie się lub spadek wydajności laptopa, to możemy być raczej pewni, że jest to spowodowane przegrzaniem się laptopa ze względu na zabrudzenia. Kolejnymi zjawiskami, które będą świadczyć o potrzebie jego naprawy, są coraz częstsze momenty, kiedy chodzi on głośniej niż zawsze, a także o wiele częściej włącza się jego wentylator, a obudowa jest gorąca. Problem z laptopem uwidacznia się tym, ze nawet proste aplikacje działają wolno, a uruchamianie systemu jest znacznie wydłużone. Aby uniknąć awarii, należy wyczyścić zakurzone podzespoły. Wysoka temperatura laptopa to ostatni dzwonek na podjęcie działań naprawczych.

Najczęściej objawy zakurzenia można zaobserwować po około pół godziny pracy laptopa. Można odnieść wtedy wrażenie, że żyje on własnym życiem, a operacje, jakie chcemy na nim dokonać stają się niezwykle trudne i trwają uciążliwie długo. Kiedy dzieją się takie rzeczy, może to oznaczać, że komputer jest już naprawdę bardzo zabrudzony, a pasta termoprzewodząca kompletnie zużyta. W takiej sytuacji nie ma co zwlekać. Jest to najwyższy czas, aby go wyczyścić i nałożyć nową pastę.

Jak wyczyścić laptopa?

Laptopa możemy wyczyścić zarówno samemu, jak i za pomocą serwisu. Oczywiście oddając laptopa do serwisu nie musimy się, martwić o jego gruntowne czyszczenie, jednakże przy odrobinie chęci możemy zrobić to samodzielnie, używając sprężonego powietrza. Koszt takiego powietrza, które jest sprzedawane w puszkach, mieści się w granicach kilkunastu złotych.

Jeśli zabierzemy się do samodzielnego czyszczenia to na samym początku należy odłączyć go od zasilania. Następnie musimy rozkręcić obudowę i wdmuchiwać sprężone powietrze w szczeliny obudowy. Należy pamiętać, że wdmuchiwanie powietrza musi odbywać się w ten sposób, aby wylatywało tyłem laptopa.

W następnych krokach strumień powietrza należy skierować do wentylatora wlotowego. Kiedy samo powietrze okaże się mało skuteczne, na brud mocno osadzony w obudowie, pomocny będzie pędzelek. Czyszczenie laptopa z kurzu spowoduje przyspieszenie jego pracy i sprawi, że nie będzie osiągał wysokiej temperatury.

Laptopy starszej generacji bardzo łatwo można rozkręcić i wyczyścić z brudu. Niestety w obecnych czasach producenci laptopów robią wszystko, aby nie można było ingerować we wnętrze sprzętu.

RED-CORE

Redakcja strefaergonomii.pl

Nasi specjaliści, piszący artykuły na temat zdrowia, sportu, elektroniki i lifestyle'u, to eksperci posiadający bogate doświadczenie w swoich dziedzinach. Dzięki ich głębokiej wiedzy i pasji do tematów, które poruszają, dostarczamy czytelnikom treści, które nie tylko informują, ale również inspirują do zdrowszego trybu życia, aktywności fizycznej, oraz czerpania radości z nowoczesnych technologii i codziennych doświadczeń życiowych.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

jaka drukarka do domu