strefaergonomii.pl

Blog o zdrowiu, sporcie, karierze oraz elektronice.

Elektronika

Jaka drukarka do domu sprawdzi się najlepiej?

Jaka drukarka do domu sprawdzi się najlepiej?

Choć z coraz większej liczby dokumentów korzystamy dziś w ich wersji elektronicznej, drukowanie wcale nie straciło na znaczeniu. W biurach nadal królują urządzenia wielofunkcyjne, które nieustannie pracują, a i w domu trudno funkcjonować bez drukarki. Pytanie o to, jaka drukarka do domu sprawdzi się najlepiej, nie traci więc na aktualności mimo upływu czasu.

Pytanie o technologię wydruku

Szukając najlepszej drukarki do domu powinniśmy zwrócić uwagę na przynajmniej kilka parametrów urządzeń, które wydają się nam szczególnie interesujące. Eksperci nie lubią dzielenia ich na mniej i bardziej istotne. Nawet oni zgadzają się jednak, że to właśnie technologia wydruku może mieć kluczowe znaczenie. Jeśli więc nie mamy czasu na długie zastanawianie się i szukamy tego jednego aspektu, który przesądzi o dokonanym wyborze, niech dotyczy on tego, czy wolimy zaopatrzyć się w model atramentowy, czy laserowy.
Jeszcze nie tak dawno podział argumentów za i przeciw obu tym rozwiązaniom, był czytelny. Drukarki laserowe uchodziły za bardziej wydajne i mniej problemowe, były jednak na tyle drogie, że wiele osób nie zastanawiało się nawet nad ich zakupem ze względu na ograniczenia budżetowe. Drukarki atramentowe doprowadzały do szału osoby korzystające z nich bardziej intensywnie, bo tusz zużywał się zdumiewająco szybko. Co więcej, jego cena potrafiła być równa cenie tańszej drukarki. Same modele atramentowe były jednak na tyle atrakcyjne cenowo, że wiele osób nie bralo pod uwagę innej opcji. Dziś przytaczanie tych argumentów nie jest już aż tak istotne. Wiele się zmieniło, a jedna z najważniejszych zmian wiąże się z tym, że drukarki laserowe są coraz tańsze. Wybór w coraz większym stopniu może więc uwzględniać nasze własne preferencje, w tym zwłaszcza potrzebę drukowania w kolorze.

Inne ważne parametry drukarki do domu

Technologia wydruku ma duże znaczenie podczas podejmowania decyzji o zakupie drukarki. Nie jest jednak jedyną kwestią zasługującą na poruszenie. Nie bez znaczenia okazują się również koszty eksploatacji. Należy brać je pod uwagę bez względu na to, jak duży budżet możemy przeznaczyć na zakup urządzenia. Kupując drukarkę zakładamy, że tusze i tonery w pewnym momencie wyczerpią się. Dobrze jest mieć wtedy środki na zakup ich kolejnych egzemplarzy.
Innym ważnym parametrem jest rozdzielczość drukarki do domu wyrażana w jednostce dpi. Dane podane przez producentów informują nas o tym, ile możliwych punktów przypada na cal. Rozdzielczość nie zawsze jest tak samo istotna. Jeśli drukujemy wyłącznie dokumenty tekstowe, nie musi być wysoka. Jeśli jednak chcemy, choćby raz na jakiś czas, skorzystać z drukarki, aby wydrukować rodzinne zdjęcie, jej znaczenie będzie fundamentalne.
Nawet kupując drukarkę domową dobrze jest też zastanowić się nad tak zwanym limitem miesięcznym. Jeśli będzie on wynosił od kilkudziesięciu do dwustu lub trzystu stron, nawet tanie modele atramentowe będą sprawdzać się dobrze. Jeśli jednak zdajemy sobie sprawę z tego, że będziemy drukować sześćset lub więcej stron w miesiącu, może się okazać, że model laserowy nie ma sobie równych.

Udostępnij