Tutaj jesteś

Jak zostać psychologiem i czym on się zajmuje?

11 lipca 2022 Praca jak zostać psychologiem


Psychologia jest jednym z tych kierunków studiów, które od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem młodzieży. Nie ma się czemu dziwić! Jest to pierwszy krok do tego, by podjąć pracę w tym zawodzie. Jak zostać psychologiem?

Studia – pierwszy krok w karierze psychologa

Zastanawiając się jak zostać psychologiem należy zacząć od skończenia studiów magisterskich. Są to studia 5-letnie, które kończą się uzyskaniem tytułu magistra. Koniecznie trzeba pamiętać, że studia psychologiczne są bardzo zróżnicowane. Mają wiele specjalizacji, wśród których student może poszukiwać tej, która go najbardziej zainteresuje.

Przykładowe specjalizacji w psychologii to psychologia reklamy, rozwoju, pracy, sportu, sądowa, społeczna czy zdrowia. Jedną z możliwości jest również wybranie psychoterapii czy doradztwa personalnego, które od dłuższego już czasu cieszy się dużym zainteresowaniem.

Studia kończą się zaliczeniem pracy magisterskiej i otrzymaniem tytułu magistra psychologii. Nie jest to jednak koniec nauki przyszłego psychologa.

Kolejnym krokiem jest odbycie stażu pod kierunkiem psychologa, który ma już bogate doświadczenie zawodowe.

Na czym polega praca psychologa?

Praca psychologa jest bardzo trudnym, ale jednocześnie satysfakcjonującym zajęciem. Warto również pamiętać, że psycholog może pracować w bardzo różnych miejscach w zależności od specjalizacji, którą ukończy. Zawsze jest to jednak praca, której podstawą są kontakty z ludźmi.

Psycholog może pracować w poradni psychologiczno-pedagogicznej i zajmować się dziećmi z problemami. Wielu psychologów zajmuje się również trudną młodzieżą w ośrodkach interwencyjnych, wychowawczych, odwykowych czy więzieniach. Jest to praca trudna, wymagająca i często wyczerpująca psychicznie.

Osoby, które ukończą psychologię mogą również pracować w firmach, które cenią sobie pomoc psychologa. Psycholog reklamy, biznesu czy rozwoju zawsze znajdzie firmę, która będzie ceniła jego pomoc. Trenerzy personalni często również pracują w gabinetach prywatnych, gdzie wspierają rozwój zawodowy i prywatny osób, które cenią sobie doskonalenie swoich umiejętności.

Psycholog może również rozpocząć prywatną praktykę. W takiej działalności pomagają ludziom z problemami, którzy potrzebują specjalistycznego wsparcia.

Zarobki psychologów są bardzo zróżnicowane. Psycholog zarobki w państwowej klinice mogą oscylować w granicach 3 000 – 4 000. Zależne jest to od rodzaju ośrodka, a także województwa, w którym on się znajduje.

Psycholog zarobki w korporacji mogą wyglądać znacznie inaczej. Korporacje już od dłuższego czasu cenią sobie specjalistyczna pomoc psychologów. Zarobki mogą znacznie odbiegać od średniej krajowej.

Prowadząc prywatny gabinet psycholog jest w stanie zarobić znacznie więcej. Jest to uzależnione od opinii, którą się cieszy oraz od czasu, który jest w stanie przeznaczyć na pracę.

Psycholog to zawód, który przeznaczony jest dla osób, które dobrze czują się w kontakt z innymi. Lubią ludzi i są nastawieni na to, by im pomóc. Jest to zawód dla osób, które lubią się uczyć i zdobywać nowe informacje.

Redakcja strefaergonomii.pl

Nasi specjaliści, piszący artykuły na temat zdrowia, sportu, elektroniki i lifestyle'u, to eksperci posiadający bogate doświadczenie w swoich dziedzinach. Dzięki ich głębokiej wiedzy i pasji do tematów, które poruszają, dostarczamy czytelnikom treści, które nie tylko informują, ale również inspirują do zdrowszego trybu życia, aktywności fizycznej, oraz czerpania radości z nowoczesnych technologii i codziennych doświadczeń życiowych.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

szkolenia