Polacy kochają jazdę na rowerze. Jest to wspaniała czynność fizyczna, która uwielbiana jest od wielu lat. Bardzo dużo osób zastanawia się, czy jazda na rowerze odchudza.
Jazda na rowerze
Warto na samym początku stwierdzić, że jazda na rowerze to połączenie treningu siłowego oraz treningu cardio. Dlatego ma się tutaj do czynienia z całym spektrum oddziaływania na ludzki organizm. Z jednej strony jazda na rowerze powoduje zwiększone tempo przemiany materii, z drugiej wzmacnia, a ponadto skutecznie rozwija mięśnie nóg i tułowie. Do tego wszystkiego należy dodać ogólne działanie aktywności fizycznej, jakim jest obniżenie poziomu stresu. Kolejnym plusem jest fakt, że jazda na rowerze poprawia nastrój. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na nią w obecnych czasach. Istnieje wiele zalet jazdy na rowerze. Przede wszystkim lepiej dotlenia ludzki organizm. Dodatkowo poprawia kondycję oraz powoduje zmniejszenie stresu poprzez obniżenie poziomu adrenaliny oraz noradrenaliny. Innym atutem jazdy na rowerze jest zwiększenie poziomu serotoniny. Mowa tutaj o hormonie szczęścia.
Rower
Warto wiedzieć o tym, że jazda na rowerze wzmacnia mięśnie. Mowa tutaj o trójgłowym łydki oraz czworogłowym uda. Dodatkowo poprawia mięśnie pośladków, brzucha oraz pleców. Niewątpliwie wpływa również na ramiona. Innym atutem jazdy na rowerze jest obniżenie złego cholesterolu oraz podwyższenie poziomu dobrego cholesterolu. Dodatkowo poprawia odporność ludzkiego organizmu oraz zabezpiecza przed wieloma groźnymi chorobami. Wiele osób zastanawia się, czy jazda na rowerze skutecznie odchudza. Oczywiście, że tak, ponieważ w czasie godziny jazdy na rowerze można spalić nawet 600 kalorii. Wszystko jednak zależy od intensywności treningu. Trzeba przede wszystkim wiedzieć, że taka aktywność fizyczna angażuje praktycznie cały organizm. Ponadto mięśnie spalają więcej paliwa i są zmuszone pobierać zapasy energii z komórek tłuszczowych. Dodatkowo jazda na rowerze skutecznie obniża poziom cukru we krwi oraz zwiększa wrażliwość komórek na insulę.
Czy jazda na rowerze odchudza?
Jeżeli celem jest zrzucenie nadmiernej tkanki tłuszczowej, warto będzie jeździć na rowerze dłużej niż pół godziny. Dopiero po upływie takiego czasu ludzki organizm zaczyna czerpać energię z rezerwuaru tłuszczowego. Po trzydziestu minutach zaczyna się prawdziwe spalanie tkanki tłuszczowej, co dla wielu ludzi jest priorytetem. Jak się okazuje, krótsze treningi nie będą w takowym przypadku zbytnio efektywne. Trzeba wiedzieć o tym, że przez pierwsze pół godziny mięśnie zużywają zapas glukozy zgromadzony w wątrobie. Dopiero gdy się ona wyczerpie, energia jest pozyskiwana z tłuszczu. Warto też dodać, że im więcej się waży, tym więcej można spalić. Okazuje się, że jazda na rowerze przez godzinę pozwoli spalić osobie ważącej około 60 kilogramów blisko 500 kalorii. Jeśli mowa natomiast o osobie ważącej 85 kilogramów, może ona w takim samym czasie spalić nawet ponad 650 kalorii. Wszystko związane jest z większym obciążeniem, które o wiele lepiej wpływa na spalanie.