strefaergonomii.pl

Blog o zdrowiu, sporcie, karierze oraz elektronice.

Sport

Zalety biegania – 5 korzyści, o których nie można zapomnieć

Zalety biegania – 5 korzyści, o których nie można zapomnieć

Bieganie to sport, który może uprawiać każdy. Bez względu na wiek oraz stan portfela. Biegać można o każdej porze dnia, a także porze roku. Jakie korzyści daje bieganie i dlaczego warto je uprawiać?

Utrata wagi

Wiele osób walczy z nadmiarem kilogramów. Bieganie to jeden z tych sportów, który jest świetny dla osób, które od dawna nie prowadziły aktywnego życia.

Osoby, które mają nadprogramowe kilogramy mogą rozpocząć od biegania truchtem. Chcąc poprawić swoje osiągnięcia można przejść do interwałów, czyli biegania na przemian szybko i wolno.

Już po kilku miesiącach regularnego biegania waga na wyświetlaczu będzie znacznie niższa. Warto również pamiętać, że wysmukli się również sylwetka. Uda, pupa czy brzuch staną się jędrne i wyszczuplone.

Godzina biegania w trudnym terenie pozwala spalić nawet do 700 kcal, co daje więcej niż jazda na rowerze.

Poprawa samopoczucia i koncentracji

Niekwestionowane zalety biegania to również poprawa samopoczucia, koncentracji oraz jakości snu. Osoby, które regularnie biegają nie mają problemów z pamięcią, lepiej uczą się i szybciej przyswajają wiadomości. Pamięć robocza działa sprawniej i szybko przetwarza uzyskane informacje.

Warto również pamiętać, że regularne uprawianie ćwiczeń wpływa na naszą samoocenę. Osoby, które są zdolne do regularnego wysiłku, walki ze swoimi słabościami nabierają przekonania, że są zdolne do pokonywania większych wyzwań, które spotykają nas każdego dnia. „Nie dam rady!” Nie pojawia się w słowniku biegacza.

Zalety biegania, o których nie można zapomnieć to również uruchamianie endorfin, czyli hormonu szczęścia. Sportowcy optymistycznie patrzą w przyszłość.

Poprawa krążenia

Bieganie poprawia krążenie krwi, a co za tym idzie, świetnie wpływa na pracę serca. Badania przeprowadzone przez naukowców wykazały, że ryzyko zachorowań na choroby układu krążenia spada o 45 % u osób, które regularnie biegają.

Duża dostępność


Osoby, które chcą zacząć biegać nie potrzebują specjalistycznego sprzętu z wyjątkiem butów, które zabezpieczą stopy i odciążą stawy.

Biegać można w dowolnym czasie i miejscu. Nie trzeba dostosowywać się do godzin, w których otwarta jest siłownia lub, w których odbywają się treningi fitness. Biegać można zawsze, gdy ma się na to ochotę.

Warto również podkreślić, że biegać można w swoim tempie, co jest bardzo ważne dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze sportem. Jest to rodzaj sportu, który jest szeroko dostępny.

Zalety biegania, o których nie można zapomnieć, to również kontakt z przyrodą. Można oczywiście biegać na bieżni w domu czy klubie fitness, ale po co? Bieganie po parku bądź lesie jest dużo przyjemniejsze.

Poznaj przyjaciół!

Biegać można samemu, ale z czasem wiele osób poznaje innych biegaczy. Świetną przygodą jest branie udziału w biegach, na których można sprawdzić swoje umiejętności. Społeczność biegaczy z roku na rok jest coraz liczniejsza.

Bieganie w grupie mobilizuje do większego wysiłku, jest przyjemniejsze i pozwala dzielić swoją pasje z innymi osobami, które kochają to, co my.

AP21

Udostępnij